Notka Prasowa

W ostatni weekend stycznia (26-28.01.2018) w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym odbywać się będzie Bałtowska Zimowa Fiesta Balonowa. To pierwsze takie wydarzenie w woj. świętokrzyskim i jedno z największych wydarzeń zimowych w skali kraju – tak więc szczególna okazja – żeby skorzystać, przyjechać i wspólnie się pobawić.

Starty balonów – procedura stawiania tych wyjątkowych statków powietrznych, dmuchania i grzania powłoki jest bardzo widowiskowa, do tego planowany jest w sobotę ok. g. 17.30 pokaz nocny, tzw. Night Glow – gdzie z otwartych palników ciemność rozjaśnią kilkumetrowe słupy ognia, którym towarzyszyć będzie muzyka. W programie imprezy zaplanowane zostały 4 loty: w piątek - godz. 14:30, sobota - godz. 8:00 oraz 14:30, niedziela - godz. 8:00. Decydująca jest jednak pogoda, dlatego terminy mogą ulec zmianie.

Starty balonów i naloty na krzyż odbywać się będą na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Wiele emocji budzą naloty balonów na krzyż i rzuty markerem (obciążnik na taśmie) do owego krzyża. To z pewnością wydarzenie, które zostanie w pamięci.

W zawodach uczestniczyć będzie 8 balonów na ogrzane powietrze, w tym jeden tzw. Chopper – jedyny w Polsce i nieliczny wśród balonów na świecie. Czym się różni? Zamiast kosza ma siodełko z uprzężą, a nogi „dyndają” w powietrzu.

Wśród konkurencji balonowych mają się odbyć m.in. pogoń za lisem i krzyż (z rzutem grawitacyjnym) w pobliżu stoku. Impreza ma charakter fiestowy, konkurencje będą odbywały się na oczach widzów i będą komentowane na bieżąco, przez głośniki na stoku. Działania mają przybliżyć tę historyczną, acz nieoczywistą dyscyplinę sportu, a jednocześnie zainteresować kolejne pokolenia potencjalnych „balonistów”. Balon przemieszcza się zgodniez kierunkiem wiatru, jak więc dotrzeć nim w wyznaczony punkt? O tym, w ciekawy sposób organizatorzy opowiedzą podczas imprezy.

Należy dodać, że starty, loty i lądowania wykonywane są z uwzględnieniem wszelkich norm bezpieczeństwa, teren będzie ogrodzony – tak więc bezpieczny dla rodzin z dziećmi.

Szwajcaria Bałtowska uruchomiła już wyciągi krzesełkowe i orczyk, stok jest oświetlony, naśnieżony. Liczymy, że pogoda będzie łaskawa i na fiestę.

Organizatorem imprezy jest Kraków Balloon Team przy współpracy z Bałtowskim Kompleksem Turystycznym, Jura Park i Szwajcarią Bałtowską. Imprezę wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Gaspol, Dealer BMW ZK Motors, Cityboard Media, Recevent. Opiekę sprawuje: Aeroklub Krakowski.

Na początku stycznia w Nowym Targu odbyły się po raz piąty Zimowe zawody balonowe, pod linkiem film, który pozwoli sobie wyobrazić, jak to może wyglądać: https://www.youtube.com/watch?v=8ON2FJ7cyLo